על רגל אחת…

ורד אפרים

מי מהילדים אינו אוהב לרוץ, לקפוץ, לטפס?

השימוש שעושים הילדים בכפות רגליהם הוא רב ואין ספק שהדרך בה הם משתמשים בהם משפיעה על מצב הברכיים, מפרקי הירכיים והגב ,האירגון של היציבה ואיכות התנועה. בעבודתי עם ילדים החל מגיל שלוש אני מוצאת עצמי יותר ויותר מתייחסת לשיפור התנועתיות של כפות הרגליים חוזק וגמישות.

היתרון בעבודה עם הגיל הצעיר הוא שאפשר לשפר את המצב כיוון שהמפרקים והשרירים רכים ונענים בקלות לשינויים אפשר להבחין בנטיות בעיתיות של כפות הרגליים :כפות מסובבות החוצה ,פנימה ,פלטפוס, הולפוס.

הסיבות לכך יכולות להיות תורשתיות ,מבנה מולד, או חיקוי דפסי תנועה ויציבה של ההורים . זה בא לידי ביטוי בקשיים בתנועה כמו נפילות רבות אי יכולת להתנתק מהקרקע בקפיצה ,ריצה מסורבלת, התעייפות מהירה בזמן פעילות וזה גורם לילדים שלא אוהבים לשחק ולהתנועע.


מבנה כפות הרגליים מופלא בעיניי מורכב ומלא ניגודים .בכף אחת קטנה יחסית יש עשרים ושבעה מפרקים והיא עטופה בשרירים חלקם מגיעים מהברך כף הרגל בנויה להיות חזקה ותנועתית בו זמנית משמשת כבסיס יציב הנושא את הגוף כולו אך מצד שני שברירית רגישה למגע כמו דיגדוג איזור המועד לנקעים שברים ובגיל מבוגר לדפורמציות גדולות ביותר.

תפקיד כף הרגל לבלום זעזועים הנגרמים בשל המפגש עם הקרקע ומשקל הגוף בכפות הרגליים גלומות יכולות כמעט כמו בכפות הידיים אך פוטנציאל זה אינו בא לידי ביטוי בשימוש היומיומי .רגילים לחשוב ולהפעיל את כפות הרגליים כיחידה אחת זאת ועוד כפות הרגליים נמצאות רב הזמן סגורות בתוך נעליים המגבילות את התנועה החופשית.

כפות הרגליים נמצאות בקצה הגוף וכנאמר:"רחוק מן העיין רחוק מהלב" אצל ילדים צעירים היציבות של כפות הרגליים רק מתהווה ובנוסף הראש גדול וכבד יחסית לגודל הגוו והגפיים מה שעושה את השמירה על האיזון לקשה ומורכב יותר.
אני רואה חשיבות רבה בעבודה עם ילדים, הם נמצאים בתהליך של התפתחות ושינויים מתמידים מבחינה גופנית ומוטורית וזו הזדמנות נהדרת להשפיע באופן חיובי על היציבה, ההתפתחות הגופנית והצמיחה, לדימוי הגופני ולבטחונם העצמי, דבר המקנה בסיס איתן שילווה אותם לאורך חייהם .

אז מה עושים בשיעורים?

הילדים מתעמלים יחפים על מנת לאפשר התפתחות של תנועה חופשית בכפות הרגליים לאזן בין חוזק לגמישות ללא תמיכה של נעל . התיחסות רבה להפרדות אצבעות ,כריות וועקבים .עידון וויסות הכוח במפגש עם הקרקע בתנועה ובמעברים ממקום למקום ממצב למצב .

התנסויות מגוונות על משטחים שונים בעלי מירקמים שונים כמו כל מיני סוגי מזרונים,קפציות, סולמות ספסלים, התקדמות על שיפועים שונים המעודדים טווחי תנועה וחיזוק השרירים בגיוון רב . צורות התקדמות מגוונות לכיוונים שונים וצורות ישיבה מגוונות כל זה מזמן לילדים אתגרים תנועתיים מרתקים חוויתיים. השיעור מלווה בהנחייה מילולית מתוך פיתוח קשב,תבונה גופנית,שליטה ופיתוח האחריות לגופם.

לסיכום

תקופת הילדות נתפסת בעיניי לקסומה.תקופה של ספיגה ,סקרנות,התלהבות,ראשוניות ופתיחות,ואלה האמצעים הטובים ביותר על מנת להקנות הרגלים טובים לתנועה ויציבה ולהרחיב את הפוטנציאל של הילדים . הניצוץ בעיניים , החוכמה שמחת החיים של הילדים הם שנותנים לי את הסיפוק והמרץ להמשיך .

נקעה רגלי

נקע. מה זה ואיך נכון לטפל בו?  באחת השבתות בעודי פוסעת עם בעלי, בתי ונכדתנו הפעוטה, בשולי חדרה, בינות הפרדסים

להמשך קריאה »

התחבר.י למועדון של סטודיו מעברים