התעמלות במחשבה תחילה

ורד אפרים

מחשבת הגוף - התעמלות במחשבה תחילה

אם חשבתם שזיעה מטפטפת, דופק מואץ ושרירים מכווצים הם חלק בלתי נפרד מפעילות גופנית בריאה, הגיע הזמן לחשוב אחרת. איך? בשיטת מחשבת הגוף   

הזמן נותן את אותותיו בגוף של כולנו. עם השנים הוא מתחיל לאבד מגמישותו, מיציבתו ואפילו מאורכו. העורף מתקצר החוליות בעמוד השדרה נדחסות ובשלב מסוים אנחנו מאבדים גובה. ולא כמטפורה. תהליכים ניווניים אלו אומנם מתרחשים בהדרגה, אבל תמים יהיה לחשוב שהם נחלתם של אנשים זקנים. נהפוך הוא, יותר ויותר אנשים בשנות העשרים והשלושים בחייהם סובלים מכאבי גב, צוואר ומפריצות דיסק. האם זוהי דרך כל בשר? ממש לא.

יש שיטה לצמצם את השחיקה, להגדיל את טווחי התנועה ולתת פייט לכדורים, למשחות ולחגורות השונות. לשיטה הזו קוראים "מחשבת הגוף".

מחשבת הגוף הומצאה בשנות השישים ופותחה במשך יותר מ- 60 שנה על ידי יוספה מיכאלי, פיזיותרפיסטית, מורה לחינוך גופני ומחברת הספרים "מחשבת הגוף", "על סימטריה ואסימטריה" ו-"מחשבת הגוף- השיטה". מיכאלי מלמדת את השיטה למעלה מ-60 שנה ומדריכה מורים שפועלים בכול הארץ.  

התעמלות בשיטת מחשבת הגוף

היא התעמלות המבוססת על הבנת גוף עמוקה וידע רפואי רחב שמהם פותחו הרגלי תנועה ותרגילי תנועה נכונים ומדויקים לגוף שלנו. תנועה המשפרת את היכולות הגופניות שלנו, וגורמת לנו לתפקד ביום יום שלנו, בצורה מדויקת ונכונה ובכך למנוע את מרבית הנזקים שאנו גורמים לעצמינו.  

הנחת היסוד של השיטה היא שלתנועה ויציבה נכונה יש השפעה מכרעת על הבריאות הגופנית והנפשית שלנו. יתרה מזו, היא פותרת מהשורש שורה ארוכה מאוד של בעיות אורתופדיות כמו עקמת, פלטפוס ועוד בעיות רבות אחרות. מחשבת הגוף עובדת, בין היתר, על כוח, גמישות, קואורדינציה, בניית עצם ויציבות. כל התרגילים נעשים בצורה נעימה ומאוזנת ללא עומסים מוגברים וללא שחיקה. זו הסיבה, שהתמדה בסוג התעמלות זה מביאה להעלמות של הכאבים, לחיזוק הבטן ולשיפור היציבה.  

מה הקשר בין בטן חזקה ליציבה ?  

הבטן היא צדו השני של הגב התחתון. בטן שבולטת החוצה מהווה משקולת שמעמיקה את השקע הבין מותני דבר שגורם ללחץ מוגבר על חוליות הגב התחתון וכתוצאה מזה, לכאבים.  חיזוק ואיסוף נכון של הבטן, כחלק משגרת החיים, הוא הכרחי לשמירה על בריאות הגב התחתון וארגון היציבה כולה.

בטן "שפוכה" היא רק אחד מההרגלים הגופניים הלא בריאים, שאנו מסגלים לעצמינו עם השנים. עוד בין ההרגלים המזיקים הנפוצים, ניתן למנות גם הרמה של הכתפיים לכיוון האוזניים, עצירת נשימה במאמץ ואי הרפיית שרירים במנוחה.    

אפשר לעשות פחות ולהשיג הרבה יותר

כשמדובר על התעמלות בריאה כדרך חיים, האיכות חשובה מהכמות. התנועה בשיטת מחשבת הגוף מתבצעת בהדרגתיות, מתוך הקשבה לגוף והתחשבות בו. אין תרגול מכני או דפוסים אוטומטיים. המטרה היא לפתח תבונה גופנית והתנהגות גופית נכונה. שימת לב לגוף ולתחושות שלו. ללמוד לדייק את טווח התנועה שלנו ואת עוצמת הכוח שאנו מפעילים, גם ביום יום. לא העוצמה המקסימאלית ובטח לא המינימאלית.  

השיעורים בשיטת מחשבת הגוף, מונחים באופן מילולי. לכול שיעור יש נושא והנושאים מגוונים ומשתנים משיעור לשיעור. יחד עם זאת, כל שיעור מתחיל ב"ארגון" של העמידה. עורף ארוך. כפות רגליים מקבילות ברוחב מפרקי הירכיים. ברכיים רכות. קשתות כף רגל מורמות. עמידה נכונה ואסטטית היא נקודת המוצא לבריאות גופנית ונפשית.   

נקעה רגלי

נקע. מה זה ואיך נכון לטפל בו?  באחת השבתות בעודי פוסעת עם בעלי, בתי ונכדתנו הפעוטה, בשולי חדרה, בינות הפרדסים

להמשך קריאה »

התחבר.י למועדון של סטודיו מעברים