התעמלות במחשבה תחילה

התחושה הראשונית שחשים, כשמסתכלים על שיעור בשיטת מחשבת הגוף, היא רוגע. חולצות דבוקות לגוף מזיעה ושרירים תפוחים ממאמץ- לא תמצאו כאן.

פחות בלאי ועייפות ורד איס אפרים, מורה מוסמכת לחינוך גופני, המעמלת ומטפלת בשיטת מחשבת הגוף למעלה מעשרים שנה, מסבירה מדוע: "רצף התנועות, האיטי והמרגיע גורם להורדת הדופק ועוזר בהורדת הסטרס שאנו חווים בחיים. בשנים האחרונות, פעילויות אירוביות אינטנסיביות, כמו ריצות מרתון, נהיו מאוד אופנתית. אבל דווקא התנועתיות החופשית והמשוחררת בבית החזה, שמושגת בעזרת מחשבת הגוף, מקלה על הנשימה ומגמישה את כלי הדם, הריאות והלב. עומס יתר יוצר בגוף שלנו שחיקה ובלאי, מקטין את טווחי התנועה במפרקים ויוצר שרירים קצרים. ההרגשה היא כמו להתנועע בתוך סקיני ג'ינס. מחשבת הגוף עובדת על יצירת טווח תנועה גדול וטוב ועל איזון בין כוח לגמישות. פחות בלאי ופחות עייפות - זה מה שאנחנו מחפשים."

החיפוש של איס אפרים אחר התעמלות אולטימטיבית, החל לפני כמעט שלושים שנה. "חיפשתי עוגן מקצועי שייתן מענה בריאותי ללקוחות שלי ומצאתי את מחשבת הגוף." את השיטה המדעית חוקרת ומפתחת, כבר 50 שנה, יוספה מיכאלי, פיזיותרפיסטית שכתבה ספרים בנושא והכשירה מאות מורים ומטפלים בתחום.

מגיל 3 עד 80 איס אפרים היא מהידועות שבהם. בסטודיו מתעמלים ילדים ומבוגרים מגיל 3 עד 80. "יש לי קבוצה," מתגאה איס אפרים, "של אנשים שהגיעו אלי בגיל 50 והיום הם בני 80." העבודה עם הילדים משלבת מכשירים. "כל שיעור," מספרת איס אפרים, "הופך להרפתקה שהילדים מחכים לה כל השבוע. המטרה," היא מסבירה, "ללמד אותם דפוסי תנועה ויציבה טובים שיתרמו להתפתחותם המוטורית ולבריאותם הגופנית. כשאני מזהה קושי אצל מתעמל אני מנתחת את מקור הבעיה, לעיתים בעזרת צילום, ונותנת לה מענה. זו אחת הסיבות, שהעבודה נעשית בקבוצות קטנות."

בין המתעמלים בסטודיו גם ילדים ונוער עם עקמת, פלטפוס ובעיות יציבה, בנות שרוקדות מחול ובנים ספורטאים "מחשבת הגוף," מסבירה איס אפרים, "מביאה אותם למקום טוב יותר מבחינה תודעתית וגופנית ומונעת צרות הקשורות לשלד ולאורתופדיה בגיל מבוגר במקרים אקוטיים, עוברים המתעמלים טיפולים פרטניים במגע המשלימים את ההתעמלות עצמה ולאחר שחל שיפור במצבם הם משתלבים בקבוצה.

על אחד מהמקרים האלו מספרת איס אפרים.

מתלות מוחלטת לאיכות חיים "הגיעה אלי אישה בת 49 עם עודף משקל, שסבלה מכאבי גב תחתון וכאבי רגליים כל כך חזקים שהיא פשוט לא יכלה לזוז. היא ישנה על כורסת טלוויזיה והייתה תלויה לחלוטין בבעלה. היא טופלה בשיטות שונות ודבר לא עזר. הבנתי שהמקור לכאב זה הגב התחתון.

מיד אחרי הטיפול הראשון, היא דיווחה על פחות כאבים. בהדרגה, החלה לתפקד. אחרי חודשיים אינטנסיביים של טיפולים, צרפתי אותה לקבוצה. שנה אחרי, השינוי הוא עצום. היא הולכת, נוסעת באוטובוסים ואפילו הצטרפה לתוכנית לתזונה נכונה. אין מה להשוות בין איך שהיא הגיעה אלי לבין לאיכות החיים שלה היום. או כפי שהיא הצהירה בפני 'לולא הגעתי אלייך הייתי צריכה לעבור ניתוח בגב או לשבת על כיסא גלגלים.'"

התרגלנו לקשר בין פעילות גופנית לדיאטה ולגוף יפה, אבל הקשר שאנחנו באמת צריכים ללמוד לעשות הוא בין איכות התנועה לבריאות, להרגשה טובה ולאיכות חיים."